JAK VYBRAT MIXÉR

Zmatena

Výběr může být někdy těžký

 

Osobně při testování mixérů koukám na několik základních faktorů, které jsou pro hodnocení a výběr mixéru zásadní. Zde je jejich výčet:

NÁDOBA

První důležitý aspekt je materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. V každém případě chcete nádobu, která je BPA free. Tedy neobsahuje Bisfenol A. Tyto látka je spojována s výskytem rakoviny a dalšími negativními dopady na lidské zdraví.

Jaká je velikost nádoby? Nakrmíte s ní třeba celou rodinu?

Co manipulace? Jak snadno se nasazuje a drží?

“Tvar nádoby také rozhoduje o výsledné kvalitě mixu. Čím lépe navržený tvar, tím je mix efektivnější a výsledek lepší.”

Ideální nádoba je navržena tak, aby se co nejméně potravin kdekoliv zasekávalo a mix tak byl perfektní.

 

KVALITA MIXOVÁNÍ

Kvalita mixování je alfou a omegou celého mixování. Kvalitu mixu neurčuje pouze počet nožů, jejich rozložení a ostrost, ale také celkový výkon a otáčky mixéru.

Obecně platí, že čím vyšší otáčky, tím lepší výsledek. Ať už chystáte smoothie, koktejl, nebo zmrzlinu otáčky výrazně rozhodují o výstupní kvalitě mixu.

“Velké otáčky a výkon = mixér zvládne i ty nejtvrdší přísady. Pořádná síla zajistí snadné rozmixování ovoce, zeleniny, ořechů i ledu do ideálně jemné textury.”

Roli hraje také čas. Čím budou ingredience v mixéru déle, tím více budou oxidovat. Chcete je mít připravené co nejdříve.

POZOR! S vyšším výkonem také přichází vyšší opotřebení. Ty nejlepší mixéry jsou charakterizovány rovnováhou výkon/životnost.

ZÁRUKA

Délka záruky nepřímo naznačuje kvalitu mixéru a jak moc výrobce svému výrobku věří. Delší záruky (klidně 7 -10 let) jsou doménou těch nejlepších mixérů na světě. V dnešní konzumní době je určitě fajn mít i pár měsíců navíc oproti standardu.

TIP: “O životnosti a kvalitě přístroje může dobře napovědět délka záruky.”

INTERFACE OVLÁDÁNÍ

V současné době narazíte na tři druhy různých ovládání:

  • přednastavené programy(stačí stisk tlačítka a mixér jede sám)
  • plně manuální nastavení
  • hybridy.

Každý styl ovládání má své výhody. Přednastavené programy jsou skvělé, když chvátáte a nemáte náladu ani čas na vychytané smoothie.

Každopádně nic zatím nenahradí kvalitně zpracované manuální ovládání, Lidské oči a cit stále předčí přednastavené programy výrobce.

 

“Vyberete správně a už vám nebude nic bránit v namixování vlastního koktejlu, nebo mléčného šejku. Umletí čerstvých ořechů a skořice, tak že bude vonět celá kuchyně. Vyrobit vlastní smoothie tak dobré, že se všichni přátelé budou olizovat až za ušima.”

 

UDRŽBA A MYTÍ

Je mixér dobře omyvatelný v ruce? Co mytí v myčce?

Správně navržený mixér byste měli snadno vyčistit rozebrat a umýt. V případě smoothie a ovocných šejků stačí zpravidla rychlé omytí vodou. Příprava dipů a polévek vyžaduje sofistikovanější způsob mytí.

TIP: Naplňte nádobu teplou vodou se saponátem a na 30 až 90 sekund zapněte zařízení na vysokou rychlost. Poté jej vypláchněte, osušte a máte hotovo.

VIDEO
Slečna z CleanMySpace má jasno. Jednoduchý trik. Trocha saponátu a stisknout tlačítko = čistý mixér. Snadné. Plus několik dalších triků.

 

Čištění ostatních povrchů by mělo být také bezproblémové. Ideálně postačí údržba vlhkým hadříkem.

POZOR: Některé typy mixérů nejsou vhodné do myček. Čtěte vždy pečlivě pokyny výrobců.

 

PĚCHOVADLO

Tato část vybavení je jednou z nejvíce podceňovaných nástrojů při přípravě mixů. Skutečnost je taková, že i v nejlepším mixéru někdy dojde k zaseknutí ingrediencí v nádobě. Led zamrzne a vytvoří vzduchovou kapsu. Tužší ingredience se hůře spojí dohromady.

Pěchovadlo je skvělý nástroj na řešení těchto problému. Dokončíte mix rychleji a bez problému. Čím rychleji jste hotovi, tím dříve máte volné ruce na degustaci.

VIDEO
Pěchovadlo pěkně zdrbla konkurence vynikajícího Vitamixu, firma Blendtec
VIDEO
Realita je ale jiná. Jak ukázal i tester Henry na svém YouTube videu 😀

 

KONSTRUKCE MIXÉRU

Odolnost konstrukce mixéru je nedílnou součástí kvality mixéru. Čím kvalitnější materiál nádoby, krytů i vnitřních součástí a motoru, tím lépe. Je sice fajn, že mixér vypadá pěkně a je designově dokonalý. Když se ale rozbije po deseti mixech, asi vám to moc užitku nepřinese.

HLUČNOST

Co nejmenší hlučnost je také faktor, který je třeba zvážit. Asi nikdo nechce doma mixér, který při spuštění připomíná start Airbusu A380.

STABILITA PŘI MIXOVÁNÍ

Když zapnete mixér a necháte ho na lince chcete, aby na tom místě taky zůstal. Nechcete, aby připomínal tanečníka break dance. Chcete mít doma stabilní přístroj, co se nehne z místa ani při vysokých otáčkách.

CENOVÉ RELACE

Jednoznačně důležitý faktor je poměr cena/výkon. Jako všude i u mixérů platí, že v různých cenových kategoriích lze nalézt velmi zajímavé kousky. Obecně lze říci, že v kategorii mixérů najdete cenově dražší kousky. Je to jejich univerzálnějším využitím a mimořádným výkonem. Smoothie makery jsou díky svém užšímu zaměření o něco levnější.

Volba do 1000 Kč – Domo DO492BL

DOMO DO 492BLTento maker je určen pro ty z vás, kdo nechcete utrácet za přístroj tisíce. Ke koupi tohoto malého zázraku vám bohatě stačí necelých 1000 Kč. Je tedy ideální volbou pro ty z vás, kteří se smoothie mixováním teprve začínáte, nebo nedisponujete takovou finanční kapacitou.

Motor tohoto makeru  má výkon 300W. To z něj dělá skvělý mixér na ovoce, zeleninu i led. Příprava rychlých pokrmů s ním není problém. Navíc jeho údržba je velmi snadná.

 

Určitě oceníte nádobu ze zdravotně nezávadného plastu TritanTM. Tento materiál je BPA Free, je pachově neutrální a navíc nepřejímá aroma mixovaných potravin.

Nádoba je přenosná a díky těsnícímu víčku vám bude dělat společnici na cestách. Pomůže vám v přípravě smoothie prakticky kdekoliv. Dalo by se říci, že Domo je ideální varianta cestovatelského mixéru.

 

Za investované peníze nabízí opravdu zajímavý výkon. Své čepele dokáže roztočit až na 25 825 otáček/minutu!

Na trhu najdete málo makerů, snad kromě Delimano 600, které by si získali srdce české smoothie komunity tak, jako právě Domo DO492BL.

 

 

 

 

Volba do 3000 Kč – Delimano NutriBullet 600

Tento jedinečný maker vypadá svými rozměry nenápadně. Ve skutečnosti je to profík co zvládne nejen přípravu smoothie, ale poradí si i s dalšími úkoly.

Je tedy ideálním mixérem pro všechny, kteří hledají výkon, univerzálnost a zároveň kompaktnost, skladnost a jednoduchou údržbu.

Tento mixér tak trochu klame tělem. Přestože je malý a má příkon jen 600W, disponuje neuvěřitelnými 20 000 otáčkami/minutu. Poradí si tak i s ledem a mraženým ovocem.

NutriBullet je skutečně jedinečný mixér. Disponuje úzkými nádobami a speciální čepelí se šesti noži. V kombinaci s vysokými otáčkami vyextrahuje z jídla všechny prospěšné živiny na buněčné úrovni.

Líbí se nám, že si bez problému poradí i s tvrdou slupkou semínek a dostane z nich to nejlepší. Stejně jako z ovoce a zeleniny a ostatních potravin. Můžete jich tak sníst za den více a dostat do těla živiny navíc. To vše do 30 sekund!

Motor o výkonu 600W a zúženou nádobkou vytvářející cyklónový efekt speciální extrakční nože vyřeší každou výzvu, které budete v kuchyni čelit.

Jeho údržba je velmi jednoduchá a stejně tak skladnost. Tím se liší od ostatních hodnocených mixérů. Je to jeho obrovský výkon a zároveň malé rozměry, co z něj činí #1 našeho testu.

 

 

 

 

Volba do 5000 Kč – ETA Vital Blend RAW

ETA Vital Blend RAW

Další z řady špičkových stolních mixérů určených pro milovníky smoothie a RAW vegany. Tento kousek nenadchne jen svým uměním, ale také neuvěřitelně zdařilým designem z dílny českého výrobce s dlouhou tradicí.

Mixér je mimořádný svou rychlostí. Otáčky lze dostat až na 28 000 za minutu při výkonu 1600W. Mixér si poradí i s velmi tvrdými potravinami jako je kořenová zelenina, nebo různé ořechy. Mix je přitom jemný a hladký během několika málo vteřin. Mixér je osazen speciálním 6 -ti ramenným nožem s ostřím BlendeX, který se točí rychlostí až 420 km/h. Díky tomu je ETA jedním z nejvýkonnějších mixérů na trhu.

ETA vám pomůže se sekáním, mixováním, drcením i mícháním. Bez problému zvládne studenou i teplou kuchyni a poradí si také s ledem a mraženými surovinami. Na maximální otáčky v krátkém intervalu dostanete mixér pomocí tlačítka Pulse. Vše umixuje v 2,5 litrové nádobě.

Ocenili jsme velmi jemnou regulaci otáček, stejně jako snadné sejmutí nádoby ze stojanu pouhým nadzvednutím. Snadné vyjmutí nože pro lepší mytí je také vítanou alternativou.

Co nás ale na ETA mixéru baví, je jeho design. Český návrh je nadčasový a navíc zachovává tolik užitečnou ergonomii.

Mixér je také unikátní svým pěchovadlem, které zajistí dokonalé umixování i těch nenáročnějších surovin.

 

 

 

Volba NEOMEZENĚ – Vitamix TNC 5200

Vitamix TNC 5200Vlajková loď mezi mixéry. Tento elitní mixér je mnoha experty považován za nejlepší mixér na světě. 

Je určen pro všechny, kteří nehledají žádné kompromisy a chtějí mít v kuchyni jen to nejlepší. 

Vitamix je naprostý univerzál a specilista na všechno. Míchá, seká, vyrábí sorbety, zmrzliny, koktejly, dezerty a smoothie. Poradí si se studenými, vlažnými i horkými ingrediencemi. To vše ve špičkové kvalitě.

Mixér je vybaven 2 litrovou nádobou opatřenou horním víčkem, takže lze přidávat potraviny i za chodu. Nádoba je odolná proti chladu i vysokým teplotám.

Na Vitamixu je nejvíce sex jeho výkon. Otáčky lze velmi plynule regulovat mezi 1000 – 24 000 otáčkami/minutu. Při turbu navíc dokáže své čepele roztočit až na neuvěřitelných 37 000 otáček za minutu.

Je to také mimořádně dobrý mixér na ovoce zeleninu. Díky vysokým otáčkám při mixování rozbíjí buňky mixované zeleniny, ovoce i jiných ingrediencí. Díky tomu může tělo lépe vstřebat všechny živiny. Poradí si i s tvrdou vlákninou například u mrkvové natě, kterou normální mixér nezvládne.

Vitamix je jedinečný svým vysokým výkonem, pěchovadlem a hlavně svou pověstí nejlepšího mixéru na světě.

 

 

 

F.A.Q. – Často kladené dotazy:

Jaké by měl mít mixér funkce?

V základu umět míchat, sekat, mixovat, udělat pyré i zkapalnit.  Bez problému zvládne rozmixovat ovoce, zeleninu, kávová zrna, led. Kolik toho zvládne se odvíjí od výkonu a otáček motoru, možností regulace tohoto výkonu a zpracování nádoby a nožů.

Co když mixér nesplní má očekávání?

Záleží na podmínkách výrobce. Někteří prodejci poskytují různě dlouhou záruku na vrácení výrobku v případě nespokojenosti.

Proč jsou některé mixéry dražší?

Vše se odvíjí od kvality zpracování a použitých materiálů. Spořit se rozhodně vyplácí, ale ne na úkor kvality.

Jsou k mixéru přiloženy recepty?

Ano někteří výrobci přikládají k mixéru i kuchařky s doporučenými recepty.