HISTORIE A VÝVOJ MIXÉRŮ

ByKubaSalek

HISTORIE A VÝVOJ MIXÉRŮ

5 (100%) 1 vote

OldBlender

Znáte někoho ze svého okolí, kdo nezná slovo smoothie? Asi byste hledali těžko. Jde totiž v současný trend ve stravování, o kterém snad slyšeli už všichni. V Čechách si ho po ráno, nebo po náročném cvičení dopřává stále více lidí. Všechny generace si pochutnávají na dobrotě plné vitamínů, minerálů a vlákniny. Úsměvné je, že jsme objevili znovuobjevené.

Zpátky časem

Už naši předkové před stovkami let věděli, jak blahodárný účinek má rozmixované ovoce a zelenina. Největší boom smoothie každopádně nastal až ve 20. století v USA. Mohl za to počátek masového užívání lednic a mixérů ve 20. letech minulého století ve Spojených státech.

Jak přišly mixéry na tento svět

Mixéry jsou tu s námi už od roku 1856. Tehdy přišel chytrý pán Ralf Collier a vymyslel něco, co bychom dnes nazvali “míchač vajec“. Tento vynález si nechal patentovat. Pak to šlo ráz naráz:

 • 1857 – míchač vajec patent v USA
 • 1884 – Na základě svých otrockých zkušeností v pekárně, vynalézá W.Johnson systém na míchání pekařských ingrediencí.
 • 1885 – první velký elektrický mixér
 • 1908 – první elektrický stojanový mixér
 • 1920 – expanze mixérů do domácností
 • 1930 – mixéry do domácností levněji – jdou na dračku. I když je krize.
 • 1952 – první ruční mixér
 • 1954 – koupíte i jiný mixér, než bílý.

V současnosti se mixéry moc neliší od těch z roku 1930. Lidská kreativita pouze rozšířila pole jejich působnosti a způsoby použití. Původní idea mixéru byla kombinovat jídlo rychle. Stejné je to i dnes. Jen ještě efektivněji a rychleji. Díky Ralfovi Collierovi tak můžeme dnes mixovat právě třeba lahodného smoothie z ovoce a zeleniny.

 

Co je to smoothie?

Jde o nápoj mixovaný z čerstvého ovce, zeleniny, ořechů a jiných tvrdých plodů. Někteří doplňují mix dalšími potravinami zdravé výživy jako jsou obilniny (ovesné vločky) a kakaové boby. Frčí také kombinované koktejly, tedy smíchaná zelenina a ovoce dohromady.

Nápoj můžete různě dochucovat. Cukr, med, kakao, arašídové máslo. Fantazii se meze nekladou. Někteří fajnšmekři přidávají do smoothie jogurt nebo mléko. Velmi univerzální surovinou jsou pak jednoznačně banány. Ty slouží jako skvělá přísada a často zachraňují chuť a konzistenci u nepovedeného mixu.

 

V Čechách vede ovoce

Všeobecně lidé v Čechách raději volí ovocné kombinace. I když si rádi dají sem tam něco zeleného ze špenátu, nebo avokáda. Ovoce ale bezkonkurenčně vede. Lidé rádi vytváří ovocné pyré různých druhů a chutí. Některé kamenné obchody dokonce na smoothie staví svou živnost. Zejména v letních měsících tak narazíte na spoustu nadšenců s kelímkem v ruce a lahodným obsahem uvnitř.

“Chuť a konzistence jemného pyré ovládla sportovce, rodiny a nadšence do zdravého stravování.“

Spousta výživových poradců nedá na smoothie dopustit. Krom toho si život bez něj nedovedou představit další skupiny lidí. Namátkou:

 • Raw vegani (vitariáni) – smoothie perfektně ladí s jejich filosofií. Připravují jídlo pod 42 stupňů celsia.
 • Kulturisté, zápasníci, fighteři, bodybuildeři – do smoothie mohou přidat lehce proteiny, kreatin a další suroviny
 • Maminky – smoothie je ideální zdravá svačinka pro všechny členy rodiny včetně ratolestí

Zde najdete více informací o smoothie receptech, které lze v mixéru připravit.

Příprava smoothie doma

Při cenách smoothie v kavárnách a speciálních barech kolem 100 Kč vyvstává otázka, zda není lepší smoothie připravit doma. Příprava domácího smoothie je jednoznačně výhodná.

Co k tomu budeme potřebovat?

K výrobě smoothie toho není potřeba mnoho. V podstatě stačí obyčejný mixér pro kuchyňské použití. V dnešní době jsou stolní mixéry vyráběny i s ohledem na výrobu smoothie doma. Nutno podotknout, že některé dokáží vyrobit skutečně nejparádnější lahodné mixy v pár minutách.

Současný trend

Mnoho lidí trendu smoothie propadlo. Právě pro ně jsou určeny speciální smoothie makery. To jsou zjednodušené a zmenšené varianty stolních mixérů určených výhradně pro výrobu smoothie a koktejlů.

Nejvychytanější varianty umožňují mixovací nádobku po dokončení mixování odšroubovat a použít ji jako sklenici. Její tvar bývá uzpůsoben drážkám v autě. Také je možné je opatřit víčkem, takže mix může cestovat kamkoliv s vámi. Máte tedy přísun vitamínů a živin neustále při sobě.

Výroba je velmi jednoduchá

Kromě mixéru nebo smoothie makeru budeme potřebovat na přípravu ostrý nůž a prkénko. Příprava je jednoduchá. Vezmete ovoce a zeleninu a nakrájíte na je na drobné kousky, aby si s nimi mixér dobře poradil. U stolních nemusíte krájet tak precizně, protože jejich výkon a větší nádoba zvládnou bez problémů. Výslednou směs pak jen vložíte do mixéru a umixujete do vynikající lahůdky.

Triky pro zahuštění

Lidé přidávají do mixů smetanu, nebo jogurt, aby byl mix krémovější. Kdo nechce přidávat žádné mléčné výrobky, může zvolit například špenát. Ten díky vláknině výsledné dílo také dobře zahustí.

 

Smoothie ve fitness

Podstatou smoothie je jeho rozmixování do hladka. Koneckonců je nazváno dle anglického slova “smooth“, což znamená hladký. Nápoj z vyrobený v mixéru může sloužit nejen jako svačinka. Stejně tak dobře slouží jako součást tréninkového plánu vašich workoutů a cvičení. Stačí přidat proteinový prášek, nebo jiný suplement pro výrobu energeticky bohatého mixu pro vaše tělo a svaly. Vitamíny, vláknina, enzymy, minerály a další látky jsou vítaným pomocníkem za vysněnou formou.

 

Doma tedy můžete připravit rozličné smoothie a koktejly z ovoce a zeleniny. Fantazii se meze opravdu nekladou.

Vyberou si jak zastánci klasických pokrmů, tak i hledači exotických novinek. Každý má svůj styl a stejné platí o mixérech, ve kterých budete nápoje připravovat. Každému sedí jiný styl a parametry. Pro inspiraci mrkněte na TOP 10 smoothie makerů.

Druhy mixérů

V zásadě můžeme mixéry rozdělit do tří kategorií:

 • Stolní mixéry – mají své pevné místo na lince v kuchyni. Kromě přípravy smoothie mají univerzálnější využití.
 • Smoothie maker – mixér speciálně určený pro výrobu smoothie.
 • Tyčový mixér – používá se primárně při zahušťování polévek a omáček

Stolní mixér

Výkon a univerzálnost jsou hodnoty stabilního stolního mixéru. Ty nejlepší smoothie vznikají právě v tomto druhu mixérů. Jsou nedílnou součástí ovocných a zeleninových barů, kde mají většinou k dispozici nejvýkonnější mixéry. Výsledný produkt pak stojí za to.

Vlajkové lodi mezi stolními mixéry

Za světovou jedničku ve světě mixérů je v současné době považován Vitamix následován jeho odvěkým rivalem Blendtec. Dá se říct, že tyto dvě značky udávají tempo ostatní konkurenci a jsou dobrým příkladem toho co má dobrý stolní mixér zvládnout. To znamená, že co mu dáte k umixování, to umixuje. Rychle, efektivně a v perfektní kvalitě.

VIDEO: Konkurenční video od Blendtecu. Tady to odnesl plumber 😀

VIDEO: Zde odpověď amerického propagátora Henryho na reklamní kampaň Blendtecu.

Je skvělé vidět, že i když jsou konkurenti, mají stále smysl pro humor.

Pokud tedy chcete mixovat ovoce a zeleninu v té nejlepší kvalitě a nebojíte se připlatit, pak je stolní mixér jasná volba. Mrkněte pro více informací na jednotlivé recenze mixérů.

Smoothie maker

Jak už bylo řečeno výše. Maker je trendem současné doby. Je kompaktní, malý a cenově výhodný. Svůj mix můžete odnést prakticky ihned s sebou. Jejich údržba a mytí také nezabere moc času. Koneckonců nejsou nijak velké, takže vymyjete vodou za pár desítek vteřin.

Vlajková loď mezi makery

Jednoznačně Nutribullet. Stejně jako kraluje Vitamix u stolních mixérů, tento maker je číslo jedna ve své kategorii. Nejlepší výkonný a kompaktní mixér, který seženete.

Vitariání jsou s mixéry jedna ruka

Vitariání jsou specifická partička nadšenců do zdravého jídla. Jejich filosofií je příprava takzvaného živého jídla. Věří v sílu enzymů ukrytých v potravinách. Proto také nikdy nepřipravují potraviny při teplotě nad 42 stupňů celsia.

Mixéry na ovoce a zeleninu jsou nedílnou součástí jejich každodenního života. Být vitarián totiž obnáší obrovskou disciplínu při máčení ořechů, semen a luštěnin. Každopádně jde o velmi zajímavý směr, který má obrovský potenciál. Jak pro lidi na dietě, tak i bodybuildery a lidi pod namáhavou fyzickou zátěží.

Mimochodem, víte jak poznáte, že jste u vitariána doma? Jednoduše v kuchyni bude máčet luštěniny, nebo ořechy a na lince bude stát pravděpodobně Vitamix, nebo Blendtec. Berte to prosím s trochou nadsázky i když toto tvrzení není zas tak daleko od pravdy.

VIDEO
Velmi vtipný a oblíbený vitarián LifeGenerator v akci. Zde porovnává dva světové TOP mixéry a odvěké konkurenty: Vitamix a Blendtec.

 

Mixér na ovoce zvládne vyrobit i zmrzlinu

Většina mixér na ovoce má dostatečný výkon na výrobu lahodného koktejlu i zmrzliny. Jediné, co je třeba přidat je trocha zmraženého ovoce a jogurt nebo smetanu. Následně jen mixovat a přidávat jogurt nebo smetanu a vymíchat do správné konzistence.

Mixér na smoothie versus odšťavňovač

Zastánci zdravé výživy často řeší otázku. Co je lepší. Mixér na smoothie, nebo odšťavňovač? Pravdou je, že oba mají své nesporné výhody a poslouží svému účelu.

V čem je hlavní rozdíl?

V případě odšťavňovače vyteče z přístroje čistá šťáva a uvnitř zůstane dužina, ze které už nelze nic vylisovat. Naopak u smoothie se celý obsah včetně dužiny rozmělní do hladka v mixéru. Smoothie je tedy více krémové a obsahuje i vlákninu.

Co si tedy vybrat? Záleží na tom co více potřebujete. Šťáva i smoothie mají své klady a zápory. Více se dočtete ZDE.

Slovo závěrem

Doufám, že máte nyní mnohem komplexnější představu o mixérech na ovoce a zeleninu a co s nimi lze provádět za kousky. Nesporně je tento spotřebič čím dál více nedílnou součástí každé moderní kuchyně. To je ve finále jedině dobře. Čím více lidí dá přednost lahodnému smoothie před mastnými a umělými jídly, tím lépe. Přeji vám příjemné a kreativní mixování.

 

 

 

 

About the author

KubaSalek administrator

Moje jméno je Kuba a zdravému životnímu stylu a výživě se věnuji už několik let. Jsem vlastníkem certifikátu výživového poradce společnosti Nutris. Rád se podělím o své zkušenosti z oboru s každým, kdo má zájem. Pevně věřím, že palivo, které do sebe dáváme ovlivňuje nejen naše tělo, ale i způsob myšlení a vidění světa.